Program miesięczny /...archiwum

FUNDACJA JUDAICA
CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
na Kazimierzu w Krakowie

Czwartek, 11 stycznia, godz. 18.00
Taki Krakauer prawdziwy - Feliks Gross i jego krakowskie korzenie - spotkanie poświęcone pamięci zmarłego wybitnego uczonego, wieloletniego Prezesa Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. W spotkaniu udział wezmą: dr Grażyna KUBICA z Instytutu Socjologii UJ, dr Joanna BATOR z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz dr Krzysztof ŁUKASIEWICZ z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.



Niedziela, 14 stycznia, godz. 10.00 - 17.00
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Kino non-stop: pokazy filmów o tematyce żydowskiej - szczegóły na plakatach.



Poniedziałek, 15 stycznia, godz. 18.00
Andrzej Paluch in memoriam - spotkanie poświęcone zmarłemu Profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, antropologowi społecznemu, badaczowi kultury żydowskiej i alpiniście. W spotkaniu udział wezmą jego przyjaciele: Hieronim KUBIAK, Jan KUBIK, Zdzisław MACH, Janusz MUCHA, Marian NIEZGODA, Jonathan WEBBER oraz Marian BAŁA, Krystyna GONET, Beata KOWALSKA, Grażyna KUBICA i Jacek NOWAK.



Czwartek, 18 stycznia, godz. 18.00
Pasja życia - projekcja filmu i spotkanie z dr. Leszkiem ALLERHANDEM. Druga część autobiograficznego filmu dokumentalnego dr. Leszka Allerhanda, urodzonego we Lwowie zakopiańskiego lekarza.



Piątek, 19 stycznia, godz. 18.00
Synagogi czeskie i morawskie - wernisaż wystawy zorganizowanej wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie.



Poniedziałek, 22 stycznia, godz. 18.00
62. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ-BIRKENAU
Portrecista - projekcja filmu w reżyserii Ireneusza DOBROWOLSKIEGO. Zdjęcia więźniów Auschwitz od 60 lat publikowane w książkach i encyklopediach są z reguły niepodpisane i uważane za anonimowe. Mają jednak swojego autora - jest nim mieszkający w Żywcu 89-letni Wilhelm Brasse, który od lat próbuje zapomnieć o piekle, które dzień po dniu fotografował. Dokumentalista Ireneusz Dobrowolski namówił go jednak, żeby przed kamerą opowiedział o tym, co przeszedł. (55 min., 2005, wersja polska)



Środa, 24 stycznia, godz. 18.00
62. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ-BIRKENAU
Pasażerka - projekcja filmu w reżyserii Andrzeja MUNKA, w rolach głównych: Aleksandra Śląska i Anna Ciepielewska. (58 min., 1963)



Czwartek, 25 stycznia, godz. 18.00
62. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ-BIRKENAU
Spotkanie z Zofią POSMYSZ, byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau i autorką scenariusza filmu Pasażerka.



Sobota, 27 stycznia, godz. 10.00
Aukcja pocztówek zorganizowana przez Antykwariat RARA AVIS w Krakowie. Więcej informacji na temat aukcji oraz licytowanych obiektów: www.raraavis.krakow.pl



Niedziela, 28 stycznia, godz. 18.00
62. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ-BIRKENAU
Koncert kameralny w wykonaniu Prof. Yaira KLESSA (Izrael, skrzypce) i Prof. Marii SZWAJGIER-KUŁAKOWSKIEJ (Polska, fortepian). W programie koncertu utwory Gabriela Faure, Sergiusza Prokofiewa i Avro Pärta.



Wtorek, 30 stycznia, godz. 18.00
62. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ-BIRKENAU
From the Auschwitz Chronicle (Z kroniki Auschwitz) - projekcja filmów dokumentalnych w reżyserii Michała BUKOJEMSKIEGO. Nie ma jednej uniwersalnej prawdy o obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Każdy z ocalonych z Zagłady ma swoją, niepodważalną prawdę, która może różnić się od prawdy sąsiada z pryczy obozowej. Filmy zawierają krótkie relacje wielu świadków. Dzięki temu obrazy i historie opowiedziane w filmach osiągnęły niezwykły stopień natężenia i emocji. "Kroniki Auschwitz" składają się z pięciu części: "Najdłuższy apel", "Orkiestra", "Rampa w Birkenau", "Miłość" i "Sonderkommando". (projekcja w języku angielskim, 134 min.)





powrót





Centrum Kultury Żydowskiej
na Kazimierzu w Krakowie
ul. Meiselsa 17, 31-058 Kraków


tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
fax (12)430 64 97
Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.