Siedziba
Naszą siedzibą stała się modlitewnia (Bejit ha-midrasz) wybudowana w latach 80-tych XIX wieku przez Żydowskie Towarzystwo Modlitewne i Dobroczynne B’nei Emuna, według projektu krakowskiego architekta i budowniczego Jacka Matusińskiego.

Do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcje religijne. W czasie wojny i wiele lat potem, budynek modlitewni użytkowano jako stolarnię, następnie jako magazyn, a od początku lat 80-tych była opuszczoną ruiną. Gruntowna rewaloryzacja i modernizacja, przeprowadzone w latach 1989 – 1993, stały się możliwe dzięki finansowej pomocy Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, poprzez Polsko – Amerykańską Komisję Wspólną do Spraw Pomocy Humanitarnej w Warszawie, a także polskich instytucji: Gminy Kraków, Wojewody Krakowskiego, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Generalnego Konserwatora Zabytków.

Codzienna działalność, prowadzona od 1993 roku jest możliwa głównie dzięki życzliwej pomocy instytucji i osób z kraju i zagranicy. Wszystkim za to chcemy serdecznie podziękować, licząc na dalszą pomoc, której bardzo potrzebujemy.

W sposób szczególny chcemy podziękować:

Polsko – Amerykańskiej Komisji Wspólnej d/s Pomocy Humanitarnej w Warszawie
Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie
Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie
Hanadiv Charitable Foundation
Fundacji Forda
Fundacji Aleksandra Hertza
Marcel & Maria Roth Fund Inc.
American Association for Polish-Jewish Studies
American Society for Jewish Heritage in Poland
Fundacji Roberta Boscha
Urzędowi Miasta Krakowa
Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa


do góry
Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.