tel. +48 12 430 64 49, 430 64 52
fax +48 12 430 64 97
info1@judaica.pl



FUNDACJA JUDAICA
CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
na Kazimierzu w Krakowie

Tak, jak malował pan Chagall - wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty STUDENNY.

Koncert charytatywny na rzecz pomocy dla szkół w Województwie Warmińsko - Mazurskim, zorganizowany przez uczniów z krakowskich liceów pod patronatem Ośrodka Praw Człowieka. Podczas koncertu wystąpią: Paweł CZARNY (altówka), Paulina MAZURKIEWICZ (altówka), Sylwia WOJTOWICZ (altówka), Katarzyna KSIĄŻEK (altówka), Aleksandra OSTROWSKA (altówka) oraz MATYS-WIERBA QUINTET w składzie: Grzegorz MATYS (trąbka), Maciej KORZTYŁA (saksofon tenorowy), Michał WIERBA (fortepian), Herbert MAKUCH (gitara basowa) i Grzegorz MASŁOWSKI (perkusja). Zamiast biletów wstępu - cegiełki na rzecz pomocy szkołom.

Koncert gitarowy w wykonaniu Carlosa RAMOSA, zorganizowany wspólnie z Instytutem Cervantesa.
W programie koncertu utwory J. Turina, E. Pujola,
F. Tarregi, J. Rodrigo i I. Albeniza.

AUSCHWITZ - BIRKENAU.
JEDNA PAMIĘĆ CZY WIELE?
Auschwitz jako fakt społeczny - spotkanie z dr. Markiem KUCIĄ (Uniwersytet Jagielloński), autorem książki pod tym samym tytułem; prowadzenie: Prof. Jan WOLEŃSKI.

WOKÓŁ DEMOKRACJI I TOLERANCJI
O Żydach i antysemityzmie po 10 latach - spotkanie z Prof. Ireneuszem KRZEMIŃSKIM (Uniwersytet Warszawski).

Gebirtig - śpiewak niedoli - koncert pieśni Mordechaja Gebirtiga w wykonaniu Magdaleny SOWIŃSKIEJ (śpiew), Kamili OWSIANKÓW (flet), Krzysztofa MROZIAKA (akordeon) i Krzysztofa ŁOCHOWICZA (gitara elektryczna).

Calek Perechodnik - spotkanie z dr Natalią ALEKSIUN
i prezentacja książki C. Perechodnika pt. Spowiedź , wydanej przez Ośrodek KARTA.
Calek Perechodnik był żydowskim policjantem w getcie w Otwocku. Jego wspomnienia to przejmujący opis likwidacji getta, ale też zapis procesu własnego upadkuy.

Dotknięcie anioła - spotkanie z Henrykiem SCHÖNKEREM, autorem książki pod tym samym tytułem wydanej przez Ośrodek Karta w ramach serii "Żydzi polscy". W spotkaniu udział wezmą również: Maria OSTERWA-CZEKAJ oraz Katarzyna MITZNER.
Wspomnienia Henryka Schönkera to bardzo osobista historia żydowskiego chłopca, który ocalał z Holokaustu.
W chwili wybuchu II wojny miał osiem lat i mieszkał wraz z rodziną w Oświęcimiu. Tak rozpoczyna się ta "filmowa" opowieść, rozgrywająca się kolejno w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni, obozie w Bergen-Belsen. Wszędzie tam autor i jego rodzina doświadczają niezwykłych wydarzeń, które pozwalają im wymknąć się wyrokowi śmierci. Wiele tu także ważnych scen, ukazujących różnorodne postawy Polaków wobec Żydów. W pierwszej części książki autor opiera się na notatkach i ustnych relacjach swego ojca, malarza Leona Schönkera, ostatniego przewodniczącego Rady Gminy Żydowskiej
w Oświęcimiu, który pragnął przekazać potomnym, że to miasto nie musiało stać się symbolem Zagłady, że na początku wojny - gdyby nie obojętność świata - mogło być miejscem ratunku Żydów.

62. ROCZNICA
POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Projekcja filmów dokumentalnych: Karuzela w reżyserii Michała NEKANDY-TREPKI (1999, 35 min., wersja polska z angielskimi napisami) oraz Warszawskie Getto 1940 - 1943 (2001, 40 min., wersja polska, produkcja: Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie).

Wernisaż wystawy rysunków Grety AGNEŻA i grafiki Agnieszki TRZEBIŃSKIEJ.

Rozmowy z Janem Nowakiem-Jeziorańskim - projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy i Andrzeja Kotkowskiego oraz spotkanie z Andrzejem WAJDĄ.

Koncert kameralny w wykonaniu TRIO AMADEI (Włochy) w składzie: Liliana AMADEI (skrzypce), Antonio AMADEI (wiolonczela) i Marco AMADEI (fortepian), zorganizowany wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie. W programie utwory A. Dvořaka, F. Haydna i L. van Beethovena.

POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Szafa - monodram w wykonaniu Moniki KUFEL
z Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego; scenariusz: Monika Kufel i Marcin Biały na motywach utworów Hanny Krall i Olgi Tokarczuk oraz fragmentów "Lokomotywy" Juliana Tuwima.
Monika Kufel otrzymała za spektakl "Szafa" nagrodę 'Szczebel do kariery' za debiut na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Odrodzenie języka hebrajskiego - spotkanie z Nili AMIT z Uniwersytetu w Tel-Awiwie.

A Return To Life: Jews in Postwar Germany 1945-1948 - spotkanie z Hartmutem BOMHOFFEM, z Abraham Geiger College w Berlinie (spotkanie z języku angielskim) .

Martin Buber: żydowsko - polsko - austriacki humanista - wykład Prof. Jacoba GOLOMBA z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Pod prąd - wernisaż wystawy dokumentalnej z Muzeum Antywojennego Biblioteka Pokoju w Berlinie, zorganizowanej wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
na Kazimierzu w Krakowie
ul. Meiselsa 17, 31-058 Kraków
tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
fax (12)430 64 97

Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.