Program miesięczny /...archiwum

FUNDACJA JUDAICA
CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
na Kazimierzu w Krakowie

Sobota, 1 października, godz. 18.30 *
ROSZ HASZANA 5766
Koncert muzyki synagogalnej i pieśni w jidysz w wykonaniu CHÓRU SYNAGOGALNEGO Z LIPSKA pod dyrekcją Maestro Helmuta KLOTZA; soliści: Ji-Yeon JEONG (sopran), Helmut KLOTZ (tenor), Jürgen KURTH (baryton) i Iva DOLIZALEK (fortepian). Chór Synagogalny z Lipska został założony w Lipsku w 1962 roku przez kantora Wernera Sandera. Jego dyrektorem artystycznym od roku 1972 jest Helmut Klotz. Chór ma w swoim repertuarze głównie muzykę synagogalną XIX i XX wieku oraz pieśni ludowe w języku hebrajskim i jidysz, wykonywane a capella, z towarzyszeniem organów lub fortepianu oraz na przemian przez chór i kantora, zgodnie z żydowską tradycją.
Koncert odbędzie się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24. Obowiązują zaproszenia.



Niedziela, 2 października, godz. 14.00 *
Życie żydowskie w Lipsku i w Krakowie - spotkanie przedstawicieli społeczności żydowskiej oraz instytucji kultury z Lipska i Krakowa. Spotkanie w ramach Dni Lipska w Krakowie, organizowane wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa. (obowiązują zaproszenia)



Niedziela, 2 października, godz. 18.00
Życie żydowskie w dzisiejszym Lipsku - wernisaż wystawy fotografii Sylvii HAUPTMANN (Niemcy). Podczas wernisażu zaprezentowany będzie film pt. Pusty dom (Das leere Haus) w reżyserii Miriam PFEIFFER.(30 min., wersja niemiecka)

Silvia Hauptmann, urodzona w Lipsku, fotografią zajmuje się od 1987 roku, współpracując m.in. z Frankfurter Rundschau, Die Zeit i Freitag. Wystawa prezentowana w CKŻ pokazuje codzienne życie Żydów w Lipsku - jest to temat, którym S. Hauptmann zajmuje się regularnie od 1996 roku. Wystawa organizowana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa w ramach Dni Lipska w Krakowie



Czwartek, 6 października, godz. 18.00
670 LAT KAZIMIERZA
Kazimierz żydowski i chrześcijański - wykład Prof. Michała ROŻKA.



Piątek, 7 października, godz. 18.00
Przedwojenny żydowski Kraków - wernisaż wystawy fotografii Zeeva ALEKSANDROWICZA.
Wystawa zorganizowana wspólnie z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym.



Poniedziałek, 10 października, godz. 18.00
N. G. Winton - siła ludzkości - projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Mateja Mináča w ramach Dni Słowacji w Krakowie, zorganizowana wspólnie z Konsulatem Generalnym Republiki Słowacji w Krakowie. Film nagrodzony International Emmy Award w roku 2002.
(63 min., film wjęz. angielskim, słowackie napisy, polski lektor)



Wtorek, 11 października, godz. 18.00
Tabula rasa. Spory o naturę ludzką - spotkanie z Prof. Stevenem PINKEREM (Harvard University, USA), zorganizowane wspólnie z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym, pod patronatem Ambasady Stanów Zjednoczonych
Prof. Steven Pinker jest wykładowcą na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Harvarda w USA. Prowadzi oryginalne badania nad rozwojem języka i percepcją przestrzenną. Jego artykuły ukazują się na łamach m.in. New York Times i Time. Jest autorem sześciu książek, z których dwie: Jak działa umysł oraz Tabula rasa. Spory o naturę ludzką, zostały przetłumaczone na język polski. W tej ostatniej książce, wydanej właśnie przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Pinker omawia moralne, emocjonalne i polityczne zabarwienie pojęcia natury ludzkiej we współczesnym świecie. Próbuje odtworzyć bieg historii, który doprowadził do tego, że naturę ludzką zaczęto postrzegać jako pojęcie niebezpieczne. (spotkanie w języku angielskim)



Piątek, 14 października, godz. 18.00
Rodzinna historia lęku - rozmowę z Agatą TUSZYŃSKĄ prowadzą Prof. Jerzy JARZĘBSKI i Piotr BRATKOWSKI; spotkanie zorganizowane wspólnie z Wydawnictwem Literackim w Krakowie, Agata Tuszyńska - pisarka, poetka i reportażystka - jest m. in. autorką biografii noblisty Isaaca Bashevisa Singera, pisarki Ireny Krzywickiej i współodkrywcy szczepionki przeciw polio - Hilarego Koprowskiego. Biografie i reportaże Agaty Tuszyńskiej wydano w USA i we Francji, a jej wiersze publikowano w przekładach na angielski, francuski, rosyjski, hebrajski i hiszpański. Jest laureatką nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Jej ostatnia książka - Rodzinna historia lęku - jest szokującą w swej szczerości autobiografią, w której na tle współczesnych realiów obyczajowych poznajemy niezwykłą historię rodziny, która przez lata ukrywała swoją żydowską tożsamość.
Spotkanie odbędzie się w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego, ul. Długa 1.



Poniedziałek, 17 października, godz. 18.00
Moje powroty - spotkanie z Miriam AKAVIĄ (Izrael) i promocja książki pod tym samym tytułem, zorganizowane wspólnie z Wydawnictwem Literackim w Krakowie. Urodzona w przedwojennym Krakowie, mieszkająca od lat w Izraelu, Miriam Akavia jest znaną i uznaną pisarką. W najnowszej książce znaleźć można zarówno opowiadania dawne, jak też i nowe, wybrane i napisane niedawno. Składają się one na piękne i przejmujące świadectwo losów polskich Żydów na tle historii XX wieku.



Czwartek, 20 października, godz. 18.00
Po-Lan-Yah - projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Amnona Teitelbauma
Część I : Z Zachodu na Wschód oraz Część II: Sejm Czterech Ziem(wersja polska, łączny czas: 100 min.)



Sobota, 22 października, godz. 11.00
Aukcja książek organizowana przez Antykwariat Rara Avis w Krakowie. Książki wystawione na licytację można oglądać w Bibliotece CKŻ w dzień aukcji od godziny 8.00. Szczegółowe informacje: tel. 422 03 90 oraz
www.raraavis.krakow.pl



Poniedziałek, 24 października, godz. 18.00
Justice Illuminated. The Art of Artur Szyk - wykład Rabina Irvina D. UNGARA z The Artur Szyk Society oraz wernisaż wystawy prac Artura SZYKA pt. Mistrz słusznej sprawy: Artur Szyk o wojnie, Ameryce, Żydach, zorganizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Artura Szyka (USA). (wykład w języku angielskim)
Wystawa prac Artura Szyka, pochodzącego z Polski artysty tworzącego w Stanach Zjednoczonych, przedstawia trzy konkretne wątki ważne dla jego twórczości: II wojnę światową, Amerykę oraz tożsamość żydowską. Jest to wyprawa w świat tchnący niezwykłą urodą i niezwykłą grozą, świat nadziei i rozpaczy, wolności i terroru. Świat przedstawiony przez Szyka w charakterystyczny dla niego sposób, przywołujący na myśl iluminacje średniowiecznych rękopisów, łączący delikatność szesnastowiecznych miniatur malarskich z dosadnością nowoczesnej karykatury politycznej.



Czwartek, 27 października, godz. 18.00
Kraków mojej pamięci - spotkanie z Aloną FRANKEL (Izrael). Alona Frankel urodziła się w Krakowie i jako 12-latka wyemigrowała do Izraela. Jest autorką popularnych książek dla dzieci, jak również autobiograficznej powieści dla dorosłych pt. Yalda (hebr. dziewczynka), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Edwarda Sapira, przyznawaną przez Towarzystwo Antropologii Lingwistycznej, działające przy Uniwersytecie w Berkeley, USA. Spotkanie zorganizowane wspólnie z Ambasadą Izraela w Warszawie.



Piątek, 28 października, godz. 18.00
Jerzy Boniecki - twórca i fundator Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL - spotkanie z red. Grażyną RASZKOWSKĄ oraz prezentacja filmu dokumentalnego o Jerzym Bonieckim.





powrót





Centrum Kultury Żydowskiej
na Kazimierzu w Krakowie
ul. Meiselsa 17, 31-058 Kraków


tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
fax (12)430 64 97
Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.