Program miesięczny /...archiwum

FUNDACJA JUDAICA
CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
na Kazimierzu w Krakowie

Czwartek, 3 listopada, godz. 18.00
Po-Lan-Yah - projekcja filmu dokumentalnego w rezyserii Amnona Teitelbauma
Część III: Trudne czasy oraz Część IV: Bóg jest wszędzie (wersja polska, łączny czas projekcji 100 min.)



Niedziela, 6 listopada, godz. 18.00 *
Koncert kameralny w wykonaniu REINER TRIO w składzie: Roman REINER (skrzypce), Barbara ŁYPIK-SOBANIEC (wiolonczela) i Sławomir CIERPIK (fortepian). W programie koncertu utwory M. Brucha oraz tradycyjne żydowskie melodie.



Poniedziałek, 7 listopada, godz. 18.00
Po-Lan-Yah - projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Amnona Teitelbauma
Część V: Kochać Polskę jak Polak oraz Część VI: Nowi Żydzi (wersja polska, łączny czas projekcji 100 min.)



Środa, 9 listopada, godz. 18.00
Pięć lat po Jedwabnem - spotkanie z Anną BIKONT, autorką m.in. książki My z Jedwabnego; prowadzenie: Prof. Jacek BOMBA.
My z Jedwabnego to bardzo osobisty zapis (prowadzony od sierpnia 2000 roku do 1 lutego 2004 roku w formie dziennika) żmudnego dochodzenia do prawdy, prawdy o wydarzeniach kilku lipcowych dni 1941 roku w Jedwabnem i wszystkich ich konsekwencjach, ale przede wszystkim prawdy o ludziach, których autorka znajdowała w Polsce, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej. (.) A. Bikont tropi, jak przechowała się pamięć o tej tragedii, co dzieje się w społeczności skonfrontowanej z czarnymi kartami swej historii.



Poniedziałek, 14 listopada, godz. 18.00 *
Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu THE SHUL BAND (Nowy Jork) w składzie: Adam FEDER (dyrektor muzyczny, gitara, śpiew), Ernesto VILLA-LOBOS (skrzypce), Seth GINSBERG (mandolina, śpiew), Adam SEIDMAN (fortepian, śpiew), Lilly LAVNER (śpiew), Matt SNYDER (klarnet) i Dave HERTZBERG (bass).
Zespół działa przy synagodze The Shul na Lower East Side w Nowym Jorku - wykonuje muzykę synagogalną, klezmerską i żydowską z różnych regionów świata.



Wtorek, 15 listopada, godz. 18.00
Jerzy Lipman - urodzony filmowiec - spotkanie z Andrzejem WAJDĄ i Prof. Tadeuszem LUBELSKIM, połączone z promocją książki pt. Zdjęcia: Jerzy Lipman, zorganizowane wspólnie z Wydawnictwami Artystycznymi i Filmowymi.



Środa, 16 listopada, godz. 18.00
Restytucja mienia żydowskiego w Polsce - stan rzeczy z perspektywy 10 lat - spotkanie z mec. Moniką KRAWCZYK, Dyrektorem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.



Czwartek, 17 listopada, godz. 18.00
Żydzi w Krakowie. 700 lat historii - prezentacja książki Prof. Michała ROŻKA i Henryka HALKOWSKIEGO pod tym samym tytułem, wydanej przez Fundację Judaica w ramach serii Aleksander and Alicja Hertz Annual Memorial Lecture.



Poniedziałek, 21 listopada, godz. 18.00
ALEKSANDER AND ALICJA HERTZ ANNUAL MEMORIAL LECTURE
Bo się przyznał, że jest Żydem
- wykład Prof. Jana WOLEŃSKIEGO.



Wtorek, 22 listopada, godz. 18.00
Po-Lan-Yah - projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Amnona Teitelbauma
Część VII: Pomiędzy wojnami światowymi (wersja polska, czas projekcji: 50 min.)



Czwartek, 24 listopada, godz. 18.00 *
12 ROCZNICA OTWARCIA CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
Ja jestem Żyd z Wesela - spektakl w wykonaniu Jana NOWAKA, Tadeusza MALAKA i Lesława LICA, adaptacja i reżyseria Tadeusz MALAK.
Spektakl dedykowany pamięci Rafaela F. Scharfa. 'Ja jestem Żyd z Wesela' to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia (...) znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. (.) Tak oto pan Hirsz - spokojny obywatel i uczciwy kupiec oraz jego córka Pepa znaleźli się w literaturze. (.) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić "Żyd z Wesela". (W. Szymborska, Lektury nadobowiązkowe). Premiera spektaklu: 17 grudnia 1994 roku, Teatr Stary w Krakowie, czas trwania: 55 min.



Niedziela, 27 listopada, godz. 18.00 *
Koncert zespołu KROKE w składzie: Tomasz KUKURBA (altówka, skrzypce), Jerzy BAWÓŁ (akordeon) i Tomasz LATO (kontrabas).



Poniedziałek, 28 listopada, godz. 18.00
FORUM-KAZIMIERZ Kazimierz moich marzeń - spotkanie z udziałem Henryka HALKOWSKIEGO, Tadeusza JAKUBOWICZA - Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, dr. Bogusława KRASNOWOLSKIEGO, Janusza MAKUCHA - Dyrektora Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej, dr Moniki MURZYN z Międzynarodowego Centrum Kultury, Wojciecha ORNATA, dr. Stanisława POCHWAŁY - Dyrektora Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Unii Europejskiej pod nazwą Monument Nomination and Pilot Implementation as an Alternative Form of Architecture and Religious Tourism.



Środa, 30 listopada, godz. 18.00
Judaizm jako los. Rzecz o Bogdanie Wojdowskim - spotkanie z Aliną MOLISAK; prowadzenie: Michał SOBELMAN.
Książka Aliny Molisak jest pierwszą monografią poświęconą wybitnemu polsko-żydowskiemu pisarzowi Bogdanowi Wojdowskiemu (1930-1994). Zestawiając wątki biograficzne z obszerną i wnikliwą analizą dzieł, autorka przedstawia ewolucję jego drogi twórczej. Pisarstwo Wojdowskiego ukazane zostało na tle literatury jemu współczesnej oraz specyficznej sytuacji autora, którego życie naznaczyło przede wszystkim doświadczenie getta i Holocaustu, ale także peerelowska rzeczywistość i antysemicka nagonka w Marcu '68.






powrót





Centrum Kultury Żydowskiej
na Kazimierzu w Krakowie
ul. Meiselsa 17, 31-058 Kraków


tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
fax (12)430 64 97
Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.