tel. +48 12 430 64 49, 430 64 52
fax +48 12 430 64 97
info1@judaica.pl



FUNDACJA JUDAICA
CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ
na Kazimierzu w Krakowie

WOKÓŁ DEMOKRACJI I TOLERANCJI
Nie bój się Cygana - spotkanie z Adamem BARTOSZEM, Dyrektorem Muzeum Regionalnego
w Tarnowie, autorem książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Wydawnictwo Pogranicze.
Książka Adama Bartosza "Nie bój się Cygana - Na dara Romestar" jest naukowym dziełem o humanistycznym przesłaniu, ufundowanym na oświeceniowej niemal wierze Autora
w zwycięstwo rozumu nad negatywnymi stereotypami na temat Romów w Polsce i na świecie. Już dwujęzycznością tytułu sugeruje swą główną tezę - poznanie "obcego" jest możliwe i nie tylko poszerza pole poznawcze, ale ma też walor aksjologiczny - otwarcie się bowiem na innych w konsekwencji poznania przynosi tolerancję. Z kolei dyrektywność tego tytułu odzwierciedla publicystyczne zacięcie Autora. Jest on znawcą Romów, ich kultury, historii, języka i obyczajów. Celem Autora piszącego tę książkę było przeciwdziałanie procesowi pokoleniowego przekazu stereotypów, przekonanie "zarażonych nienawiścią" do podjęcia trudu poznania "obcego" - by dzięki temu w przyszłości móc wykreować społeczną sferę empatii i zrozumienia, akceptacji inności, obiektywizmu w ocenach, racjonalnej argumentacji w sporach, postawę dialogu i poszukiwania nowych płaszczyzn - nie tylko historycznych czy martyrologicznych.
Ludwik Stomma
ze wstępu do książki

Na Wschód od Zachodu. Jak być z Rosją? - spotkanie z Prof. Jerzym POMIANOWSKIM, autorem książki pod tym samym tytułem.
O I
700 LAT GMINY ŻYDOWSKIEJ
W KRAKOWIE

700 lat krakowskiej Gminy Żydowskiej - wykład Prof. Jana Marii MAŁECKIEGO.

Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu REINER TRIO w składzie: Roman REINER (skrzypce), Barbara ŁYPIK-SOBANIEC (wiolonczela) i Sławomir CIERPIK (fortepian).
Wykład i koncert są organizowane wspólnie
z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie.

WOKÓŁ DEMOKRACJI I TOLERANCJI
Czeczeńcy - ofiary czy terroryści? - spotkanie
z Krystyną KURCZAB-REDLICH.

Tykocin - powidoki - wernisaż wystawy fotografii Bogusława ULICKIEGO.
Trudno powiedzieć, na czym polega urok Tykocina: jasnego, pełnego słońca miasteczka nieopodal Białegostoku. (...) Wydaje się, że czas tu stanął w miejscu. Jest wyczuwalny w starych, chociaż odnowionych murach, oknach z szybami, które widziały niejedno, zatartych, lecz nadal czytelnych inskrypcjach.
W imponującym barokowym Kościele Świętej Trójcy
i sąsiadującym z nim alumnacie, domu weteranów wojennych - ponoć jedynym takim zabytku w Polsce; i niedaleko - Wielkiej Synagodze z XVII w. oraz drugiej, XVIII-wiecznej, nazwanej małą: dawniej domu talmudycznym, a obecnie muzeum. (...) Tykocin
to również dawne dzielnice żydowskie i mieszczańskie,
z zadziwiająco dobrze zachowanymi domami i planem ulic, cmentarze i leżące opodal średniowieczne grodzisko; lecz przede wszystkim ludzie, pełni ciepła i serdeczności. (...) O tym właśnie, między innymi, są te zdjęcia: sugerują, pokazują, opowiadają; przybliżają klimat. (...) To miasto jest otwarte, a jego przeszłość, teraźniejszość, przyszłość ciągle czekają na ujawnienie.
Zofia Beszczyńska

Podróż do źródeł pamięci - spotkanie z Urim HUPPERTEM (Izrael) oraz promocja książki wydanej przez Wydawnictwo Więź.
Uri Jerzy Huppert, urodzony w Bielsku-Białej, syn legionisty, kapitana Wojska Polskiego, po zdaniu polskiej matury w 1950 r. wyemigrował do Izraela. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Hebrajskim i pełnił ważne funkcje w izraelskiej administracji państwowej. Dziś prowadzi kancelarię adwokacką w Jerozolimie. Po roku 1989 często gości w Polsce. W swojej książce oprócz przeżyć wojennych opisuje znamienne epizody ze swego dalszego życia w Izraelu, dając świadectwo żywej więzi z polską ojczyzną.

Życie tańcem pisane / Er tanzte das Leben - projekcja filmu w reżyserii Mariana CZURY (Darmstadt).
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami, 95 minut.

KONCERT SYLWESTROWY
2004 / 2005
Już po raz szósty zapraszamy Państwa do spędzenia ostatniego wieczoru roku w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Tegoroczny koncert wykonają Stefan Łabanowski i Piotr Różański - wybitnie utalentowani młodzi krakowscy pianiści.
Po koncercie, jak każe tradycja, zapraszamy na noworoczną lampkę szampana. Wieczór zakończymy około godziny 23.00.
Szczegółowe informacje oraz rezerwacja biletów pod numerem telefonu 430 64 49 oraz e-mailem: info1@judaica.pl.
na Kazimierzu w Krakowie
ul. Meiselsa 17, 31-058 Kraków
tel. (12) 430 64 49, 430 64 52
fax (12)430 64 97

Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.